Радио Китай: Американското разузнаване не може да лъже света
Вчера изтече 90-дневният срок, в който президентът на САЩ Джо Байдън възложи на разузнавателните служби да съставят доклад за източника на COVID-19. Говорителката на Белия дом заяви, че се очаква да публикуват некласифицирана версия на документа в следващите няколко дена. Независимо от заключенията, които обаче той вероятно ще представи, фактът, че разузнаването се занимава с въпрос, който е от компетенциите на науката, е достатъчно обезпокоителен.
През месец май вестник „Уолстрийт джърнъл“ публикува статия, в която цитира информация от „неоповестен доклад на американското разузнаване“ и тиражира версията, че трима служители на Института по вирусология в Ухан са се заразили през ноември 2019 г. и чрез тях вирусът е напуснал лабораторията в града. През август телевизия „Си Ен Ен“ съобщи за „ексклузивен доклад“, в който се твърди, че американските служби са открили „съкровищница“ с генетични данни по време на разследването, съдържаща такива от Института по вирусология в Ухан. След като бъде дешифрирана, тя може да се превърне в ключ към установяването на произхода на новия коронавирус. Очевидно, подбуждани от конкретни политици, разузнавателните служби на САЩ се превръщат в оръжие да дискредитирането на Китай.
Съвместният доклад на експертите на Китай и СЗО, публикуван в края на март тази година, направи заключения, признати от международната общност и научната общност, като посочи, че новият коронавирус е „изключително малко вероятно“ да е изтекъл от китайската лаборатория. В бъдеще глобалната работа по проследяването на произхода на вируса трябва и може да се извършва само на тази основа, а не да се започва отново и отново.