Зам.-кметът на "Родопи" Борислав Инчев стана майстор на биомед, вижте каква е тайната му (снимки)
Неподозирани заложби на добър пчелар показа зам.-кметът на „Родопи“ по образованието Борислав Инчев, който в миналия мандат управляваше пловдивския район „Южен“. Неговият биомед се превърна в хит в региона. Продуктът е сертифициран като чист и висококачествен. Клиенти, колеги и приятели на Инчев са го засипали с поръчки, но той не може да ги удовлетвори всички. Нидерландци също останали впечатлени от невероятния вкус на меда и искат да го изнасят за родината си. Те са заявили големи количества, а за да ги изпълни, Инчев ще трябва да разширява пчелина си. В него в момента има 109 кошера. Те са разположени в местност край първомайското село Драгойново, където не се развива интензивно земеделие и не се използват пестициди. Това според зам.-кмета е важно условие за получаване на истински биомед. Другото е разнообразната паша. Пчелите на Инчев събират прашец от акация, дива круша, ябълка, билки, драка. Полученият мед е полифлорен, ароматен и богат на полезни вещества, укрепващи имунитета.
„С помощника ми се стараем намесата ни в пчелното семейство да е минимална. Редовно правим прегледи на кошерите, зазимяваме обитателите им, като им оставяме достатъчно запаси, за да преживеят студените месеци. Започваме да вадим меда, едва когато е запечатан“, обяснява Инчев. И добавя, че истинският продукт се познава по захаросването. Той е категорично против пчелите да се подхранват със захарен сироп, каквато е масовата практика у нас.
Управникът посочва, че му е отнело 3 г., за да се научи да прави хубав мед. Формулата му е желание, любов и упорит труд. Инчев споделя, че се е насочил към пчеларството, защото смята, че то поддържа равновесието в природата.
А знанията за отглеждането на медоносните насекоми придобил по време на следването си в Аграрния университет в Пловдив. Преди да направи двата си пчелина с общо 160 кошера край първомайското село, единият от които за биомед, отново си припомнил наученото във вуза. Прочел и много допълнителна литература, почерпил опит от стари пчелари.
„Жиленето не можеш да го избегнеш. Това се случва, когато вземаш плода на труда на пчелите.Тогава те възприемат като агресор. По-рядко нападат при прегледа на кошерите“, казва Инчев. Той твърди, че не гони високи добиви мед. В пчелините му средният е 10-12 кг от кошер, докато при негови колеги досгигал до 60-70 килограма. През т.г. обаче зам.-кметът имал късмет и вече на два пъти е извадил мед. За други пчелари годината е била катастрофална заради недобрите климатични условия.