Край язовирите “Батак” и “Широка поляна” няма къде да опънеш палатка
Хиляди бягат от жегата, но след края на почивката си оставят тонове боклуци
Рибари и каякари палят огньове вечер и вадят скарите
Може да се чуе всякаква музика - от чалга до джаз
Групичка от половин дузина мъже обикаля около малка горичка край брега на яз. “Батак”. На метри от тях е паркиран керванът им от автомобили, натъпкани с палатки, въдици, надуваеми лодки, храна, скари и всевъзможни неща за къмпинг. Десетина деца нетърпеливо следят с поглед мъжете и боязливо обикалят около изнервените си майки.
Преди около час групата е тръгнала от нажежените улици на Пазарджик, където термометрите са спрели на 40 градуса на сянка. Уикендът се очертава небивало горещ и няколко приятелски семейства предвидливо се изнасят още от петък към прохладните площи около язовира.
Обиколката на мъжете е напразна. Всички по-добри места за направата на лагер, който да е на сянка и по -близо до водата, вече са заети. Натъпкват се в колите и бавно тръгват по панорамния път около язовира в търсене на бивак.
Подобни гледки са ежедневие около високопланинските водоеми от т. нар. Баташки водносилов път - яз. “Батак”, “Голям и Малък Беглик”, “Широка поляна”, през горещите летни месеци. Десетки хиляди от цялата страна спят на палатки, в каравани, скифове и дори в колите си. Местностите чак до яз. “Доспат”
се превръщат
в огромен
40-километров
лагер
Практика е няколко семейства или група приятели още от края на май или началото на юни да си набележат място край водните пространства, да разпънат палатки и на смени да пазят бивака си, докато дойде време за истинската почивка.
Условията са на принципа кой каквото си носи. Стотици огньове пламват вечер около водите. Разнася се миризма на скара, а музиката е от чалга до джаз. Не липсват и фойерверки, и среднощни стрелби от пийнали компании. Други намират отмора в разходките из планината и събирането на горски ягоди, боровинки и гъби, доколкото са останали.
Хората избират този начин заради романтиката и по-евтината почивка. Иначе около яз. “Батак” в курортното селище Цигов чарк има достатъчно хотели, множество частни вили, които се дават под наем, два къмпинга, които също са пълни.
Гористите площи непосредствено до бреговете на яз. “Батак” са изключително малко. През последните години много от тях бяха застроени с вили върху частни парцели. Заради прохладата около водата обаче хората правят бивака си на открито, на брега на язовира.
Най-много,
разбира се,
са рибарите,
които денонощно клечат край стотиците разпънати въдици в очакване на големия улов.
Яз. “Батак” е притегателно място и за сърфисти и каякари заради постоянния вятър. Има и корабчета за разходка и джетове под наем.
Не по-различна е картината и около другите язовири в района. Най-много почиващи на палатки, каравани и кемпери се събират около язовирите “Широка поляна” и “Голям Беглик”, които са много живописни. Горските масиви около тях буквално стигат до бреговете на водоемите. “Широка поляна” се намира и на сравнително най-високото място и температурата около водоема е с няколко градуса по-ниска в сравнение с тази около “Батак” и “Доспат”, дори и в най-големите горещини.
Около високопланинските язовири най-често ще срещнеш хора, които са превърнали почивката си край водоемите едва ли не в семейна традиция. Това е и причината през почивните дни кервани от автомобили да пъплят по живописните пътища в Родопите, а търсенето на подходящо място да се превръща в истинско изпитание, което продължава по няколко часа.
За съжаление, много от хората са скарани с навиците да събират и изнасят на определените места отпадъците си след края на почивката.
Десетки
импровизирани
сметища, от
които често се
разнася
неприятна
миризма,
могат да се видят на иначе изключително живописните места. Да не говорим да безразборно разхвърляните пластмасови бутилки, найлонови чантички и всевъзможни боклуци.
Другият проблем е безразборното палене на огън въпреки строгите разпоредби. В планината всеки иска да си припече месо. Цяло чудо е, че до момента в района няма пожари, предизвикани от туристи.