Варна: много добре развита инфраструктура и трето място по заплати
Градът продължава да привлича нови кадри
Последният годишен доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) от кампанията “Регионални профили”, представен наскоро, констатира, че по отношение на инфраструктурата Варна и Варненска област са дръпнали много напред през последните 2 години.
Те получават една от най-високите възможни оценки – много добър, което от своя страна повишава цялостната оценка за икономическото развитие в областта.
“На фона на общата картина в страната Варна се представя много добре по отношение на областната инфраструктура. Гъстотата на пътната и жп мрежа в областта е значително по-висока от средната за страната.
Нещо повече, област Варна е
четвъртата след
София, Пловдив и
Русе с най-висока
концентрация на
жп инфраструктура
- 5,2 км/100 кв. км територия.
През 2019 г. делът на автомагистралите и първокласните пътища в областта също е сравнително висок - 27,4% при 18,6% в България, а качеството на пътната настилка е добро (43,5% при 41,4% в страната).
Относителният дял на домакинствата с достъп до интернет е 73,5%”, пише в доклада на ИПИ.
Варна е и сред областите с най-добро демографско развитие у нас и естественият прираст се повишава леко до минус 3,6 промила, т.е. двойно по-висок е от средния за страната, който е минус 6,7 промила.
Въпреки отрицателната стойност на естествения прираст градът е сред малкото области, които продължават да привличат хора и коефициентът на механичен прираст остава положителен макар и намаляващ през последните 3 години.
Това води до по-благоприятни показатели за възрастова зависимост, въпреки че и в областта застаряването на населението е факт. Коефициентът на възрастова зависимост като отношение на населението на над 65 години към това на 0–14 години достига 126% (при 150% в страната), а зависимостта между хората на над 65 години и 15–64-годишните – 29% (при 34% в страната).
След столицата Варна е областта с най-висок дял на градското население – 84% при 74% средно за страната, което предопределя и сравнително високата гъстота на населението в самия град.
По принцип в силно развитите градове местните данъци са по-високи и Варна не прави изключение. В областния център размерът на местните данъци е след този в столицата, а и в нито една община на Варненска област тези налози не бяха намалени през пандемичната 2020 г.
Разликата между
ставките в област
Варна и страната
достига близо 30%
при данъка за търговия на дребно. Средният размер на годишния данък върху таксиметровия превоз в общините в област Варна пък е с 20% по-висок от средния за страната.
При останалите местни данъци нивата в областта са с около 10% по-високи от усреднените в страната.
Трябва да се отбележи обаче, че и средното заплащане във Варна е доста добро, областта е на трето място в страната по най-висока средна заплата след София и Пловдив.
Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за януари 2021 г. е 1294 лв., за февруари - 1295 лв. и за март - 1349 лева.
През първото тримесечие на 2021 г. средната месечна работна заплата във Варненска област нараства спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. с 0,8%. Това се дължи най-вече на информационните технологии, тъй като в тази сфера на дейност във Варна, освен че заплатите са най-високи, отбелязват и най-голям ръст – 24%, в сравнение с последното тримесечие на миналата година.
На годишна база средното нарастване на месечните заплати във Варна е 9,9%, т.е. се доближава до ръста, който бележеха заплатите в България през последните години преди пандемията.
Колкото и IT секторът да дърпа нагоре средното заплащане, най-много хора във Варна са заети в туризма, а той традиционно е най-нископлатен.
През първото
тримесечие на 2021 г.
средната работна
заплата в
туристическия
сектор на Варна
е била 755 лв.
По отношение на разходите за развлечения и спорт Варна не е чак толкова евтин град.
Средната цена на месечна карта за фитнес клуб например е 43 лв., докато най-скъпите такива карти в България са 65 лв. Един час игра на тенискорт през уикенда е средно 21,07 лв., докато най-високата в страната такса за това е 29 лв.
Разходите за транспорт във Варна не са особено големи. Билетът за градски транспорт е 1 лв. за пътуване в една посока, а средната тарифа на такситата е 1 лев на километър.
Средната цена на кафе еспресо е 2,59 лв., една бира в заведение е между 2,69 и 4 лв.