Кой и защо създава ваксина срещу COVID-19 за котки

14.08.2021 03:00 Пламена Томева
Котка получава доза от животинската ваксина срещу COVID Carnivac-Cov в клиника в Москва.
Русия първа се похвали, че е разработила животинска ваксина срещу COVID.

Инфекции са потвърдени по целия свят при кучета, маймуни и дори тигри

Още от началото на пандемията експертите изразяват притеснения относно въздействието на коронавируса върху животните. И докато се казва, че в момента няма доказателства, че те играят значителна роля в разпространението на болестта сред хората, инфекции са потвърдени при различни видове животни по целия свят. Те включват кучета, котки, маймуни и дори норки.

За да се справят с тези инфекции, учените разработват ваксини срещу COVID-19, които са специално предназначени за животни. Още през март Русия обяви, че е регистрирала, по думите ѝ, първата в света коронавирусна ваксина специално за животни. Но наистина ли това е необходимо? Ето какво знаем досега.

Често ли се заразяват животните?

Данните за това са ограничени. Повечето от това, което знаем, е от доклади и малки проучвания. Съобщава се за малък брой котки и кучета, заразени в няколко страни. Първият случай на положителна проба на котка във Великобритания беше потвърден през юли миналата година. По това време главният ветеринарен експерт на Обединеното кралство Кристин Мидълмис каза: “Това е много рядко събитие, при това заразените животни, открити досега, показват само леки клинични признаци и се възстановяват в рамките на няколко дни.”

Трябва ли да се притеснявам за моя домашен любимец?

“Домашните любимци не носят риск за собствениците си”, подчертават ветеринари. Освен домашни любимци няколко животни в зоологически градини също са дали положителен резултат.

Смята се, че тигър в зоопарка в Бронкс в Ню Йорк е първият известен случай на заразяване на животно в САЩ. По-късно 8 горили в зоологическата градина в Сан Диего в Калифорния станаха първите известни големи маймуни, които са дали положителен тест за COVID-19. И в двата случая се подозира, че животните са се разболели, след като са имали среща със служител, заразен с вируса.

Съобщава се, че те са се възстановили, след като са претърпели леки симптоми.

Оттогава десетки леки случаи на инфекция при котки и кучета са идентифицирани на места от Тексас до Хонконг.

Но COVID-19 е далеч по-сериозен проблем за норките - полуводни бозайници, отглеждани за козината им. Много страни съобщават за инфекции във ферми за норки, които в някои случаи са се разболели тежко или са починали.

Има ли научна връзка между норките и коронавируса?

Най-голямото огнище на заразени норки бе в Дания през ноември 2020 г. и страната трябваше да избие над 17 млн. животни и да затвори индустрията напълно до 2022 г. Има и доказателства, че норки са предали вируса обратно на хората в мутирала форма.

Имаме ли нужда от ваксина за котки и кучета?

Има различни мнения по този въпрос. Учените не вярват, че котките и кучетата играят важна роля в предаването на вируса на хората, така че някои поставят под въпрос необходимостта изобщо да ги ваксинират. “Няма нужда от ваксина от гледна точка на общественото здраве”, каза Уилям Кареш, здравен експерт от алианса с нестопанска цел EcoHealth, пред списание “Сайънс”. Американското министерство на земеделието, което регулира ваксините за домашни любимци, също заема подобна позиция.

По отношение на други животни учените се съгласяват, че като се има предвид чувствителността на норките към COVID-19, има предимство при разработването на ваксина за тях.

Заплахата за големите маймуни също предизвика безпокойство, тъй като е известно, че те са податливи на заразяване с респираторни заболявания от хора. Природозащитници са особено притеснени от опасността за горилите, чиито популации са определени като критично застрашени.

Какви са рисковете от неваксинирането на животните?

В най-лошия сценарий уязвимите популации от животни - като горилите, може да бъдат изтласкани до ръба на изчезване. Въздействието върху големите маймуни е ограничено засега, но избиването на норки в Дания показва риска от неконтролирано предаване при популациите от животни.

Експертите също се опасяват, че ако вирусът се разпространи широко сред животните, може да се появят нови мутации на болестта. На теория тези варианти могат да бъдат устойчиви на ваксините, които в момента се ползват в света.

Мутиралият вирус може ли да “скача” между животните?

“Не е немислимо, че може да се наложи ваксиниране на някои опитомени животински видове, за да се ограничи разпространението на инфекцията”, пишат изследователи в редакционна статия за сп. Virulence през януари.

Мутациите при животни могат “да се върнат в човешката популация, изглеждайки съвсем различно”, каза пред Би Би Си Кевин Тайлър, главен редактор на Virulence. “Тогава имате значително различен вариант, който може да бъде проблем в бъдеще.”

Предстоят ли още ваксини за животни?

Има няколко известни разработки. Едната се ръководи от руски изследователи, които през март заявиха, че са си осигурили регулаторно одобрение за масово производство. Препаратът Carnivak-Cov е тестван върху кучета, котки, норки, лисици и други животни. “Всички тествани животни, които бяха ваксинирани, са развили антитела срещу коронавирус в 100% от случаите”, каза Константин Савенков, зам.-шеф на руския ветеринарен надзорен орган Роселхознадзор. В края на май Русия се похвали, че започва да ваксинира животни във ветеринарни клиники. Интерес към ваксината Carnivak-Cov в проявен от ЕС, Аржентина, Южна Корея и Япония. Периодът на имунитет след инжектиране на Carnivak-Cov е приблизително шест месеца.

Друга ваксина се разработва от американската ветеринарна фармацевтична компания Zoetis. Тя започна работа по инжекцията за животни миналата година, след като куче даде положителен тест за вируса в Хонконг. Зоологическата градина в Сан Диего уреди 4 орангутана и 5 шимпанзета бонобо да получат ваксината на Zoetis. Те не са имали никакви нежелани реакции и скоро ще бъдат тествани за антитела, съобщиха от зоопарка.

Две малки биотехнологични компании - едната в Италия, а другата в САЩ, също започнаха съвместно разработването на ваксина за котки. Препаратът на ветеринарното подразделение на EvviVax на италианския стартъп Takis Biotech и американската компания Applied DNA Sciences ще се прилага на животни в две дози. Ваксината използва фрагменти от ДНК, за да произвежда протеини, които предизвикват имунен отговор срещу вируса. Клиничните изпитвания при котки започнаха в края на януари. Всеки момент се чакат резултатите, последвани от одобрение от регулаторите.

В допълнение към защитата срещу инфекция, основната цел на ваксината е да попречи на котките да развият мутирал щам на вируса, който може да бъде предаден отново на хора. Досега не са регистрирани случаи на предаване на вируса от котки на хора, но такава възможност все още е възможна.

Твърде рано е да се говори за цената на ваксината, но компаниите смятат, че тя ще бъде сравнима с цената на конвенционалните ваксинации за домашни любимци. В допълнение към котките, ваксината може да се използва за няколко други домашни и диви животни- от зайци, кучета и порове до норки и големи котки като лъвове и тигри.

Изследванията и разработките на специфични за животни ваксини продължават. И въпреки това е много малко вероятно да видим масово ваксиниране на домашни любимци в обозримо бъдеще.

Други от Оживление

Телешки скалопини с богат винен сос

Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен

Георги Георгиев, който подрежда с кауза София

“Да подредим града с Георги Георгиев” - ето така общува със софиянци председателят на СОС Георги Георгиев. Той направи подкаст, в който разказва за всичко - от това как да помогнем на децата със

Силвия Лулчева и Васил Бинев участват във втория филм на Яна Титова – “Диада”

В главната роля във втория филм на Яна Титова - “Диада”, е 19-годишната актриса Маргарита Стойкова, позната от сериала “Татковци”. Тя играе Дида, която е на 16 години и живее в малък град

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан, съобщи АФП. Да се работи в киноиндустрията е мечта, която все по-често се превръща в кошмар във Франция

Евелин Костова на 30: Влизам в новото ниво с много мечти, малко планове и с верни приятели

Актрисата Евелин Костова отпразнува 30-годишнината си, обградена от любимите си хора. За това сподели самата тя в инстаграм профила си, като сподели снимки със семейството си

>