Слави даде знак на Радев, че избори 2 в 1 не са опасни за втория мандат

10.08.2021 22:30
Слави Трифонов заобграден от сценаристите си, част от които влязоха в ръководството на партията му “Има такъв народ”.
Още в края на януари президентът Румен Радев обяви, че ще се кандидатира за втори мандат.
ПЛАМЕН НИКОЛОВ
Машините могат да се ползват и за вот 2 в 1.

След три “не” за негово правителство

За три седмици живот този парламент трябва да насрочи президентския вот и да осигури пари за кризата

Кабинет на компромиса с третия мандат до пролетта или трети за половин година парламентарни избори - това е дилемата от вчера, след като Слави Трифонов получи три пъти “не” от потенциалните си партньори и обяви, че няма да внася за гласуване правителството на “Има такъв народ”.

В същото време обаче шоуменът и лидер на ИТН даде и един важен отговор, който отваря път за изход от кризата - новите избори може да са 2 в 1 с президентските.

Слави отправи ясно послание към Румен Радев - той лично няма да застраши втория му мандат, а застава зад него.

Досега всички анализатори бяха категорични, че 2 в 1 е най-лошият вариант за президента. При него всяка партия би трябвало да издигне свой кандидат за държавен глава, иначе ще стои неубедително пред избирателите си и ще свали вота си за парламент. А това ще разпилее потенциалните гласове за Радев.

С мъжката дума на Слави, че ИТН няма да издига свой човек, засега той може да си отдъхне и да се фокусира върху процедурата към изборите наесен, минирана с юридически клопки и прецеденти.

Първия прецедент създаде изтеглянето на кабинета от ИТН при вече публикуван указ за мандата на Пламен Николов.

Вторият е, че служебното правителство, назначено от Радев на 13 май да управлява до юлския извънреден вот,

не е подало

оставка при

конституирането

на 46-ия

парламент

на 21.07.

Този иначе дребен детайл затруднява юридически предприемането на следващи стъпки за излизане от кризата.

Според специалисти по конституционно право екипът на Стефан Янев е трябвало да подаде оставка в първия ден на новото Народно събрание. Подобен ход обаче не е бил направен.

Тук имаме две различни практики през годините - назначените от Росен Плевнелиев две служебни правителства (на Марин Райков и на Георги Близнашки) обявяваха от парламентарната трибуна в първия ден на новия парламент оставките си. Първото служебно на Румен Радев пък начело с проф. Огнян Герджиков си подаде оставката на “Дондуков” 2, когато бе избран редовен кабинет.

Трети вероятен прецедент - досега в България никога не е имало случай едно служебно правителство да бъде заменено от следващо служебно. Ако се стигне до такава ситуация, това на

Янев не може

да продължи

автоматично

да управлява

след разпускането на сегашния парламент. Трябва нов президентски указ за назначаване на нов служебен кабинет, пък бил той и с досегашните премиер и министри.

Ако и третият мандат за съставяне на правителство, който Румен Радев ще връчи, е неуспешен, депутатите трябва да вземат две важни решения - кога ще са третите извънредни избори за тази година и кога ще са редовните президентски. Още на старта на парламента председателката му Ива Митева прикани групите да дадат предложенията си за дата за президентския вот. Всички останали избори у нас се насрочват с указ на държавния глава, само тези за президент - с решение на НС.

Идеята служебното правителство “Янев” да продължи да управлява до пролетта, която се обсъждаше неофициално, а официално бе лансирана като намерение на Мая Манолова, може да бъде осъществена само ако “Изправи се БГ! Ние идваме!” получи и реализира третия мандат. Но все още не е ясно дали най-малката парламентарна група ще го получи, или това ще е БСП.

Актуалната оферта от хората на Манолова и “Демократична България” с дата 10 август е програмно или “техническо”

правителство за

срок от 6-8

месеца, колкото

да преведе

страната през

кризата

Според “Изправи се, БГ! Ние идваме!” дори нямало значение с чий мандат ще се случи това - на социалистите, на ДБ или на Манолова и “отровното трио”.

“Ние сме направили всичко възможно да вразумим някакви хора като малки деца. Трябва да се направи нужното да се постигне кабинет, който да изкара до другата пролет. Това спокойно можеше да е ИТН, но пречи тяхната самонадеяност, разбирането, че с никого няма да се съобразяват, но всички останали им дължат подкрепа”, коментира Татяна Дончева. “Шансовете не са много големи, но ако ИТН действително искат промяна, а не подмяна - трябва да подкрепят. Третият мандат ще е лакмус кой какъв е и къде е”, включи се колегата ѝ Николай Хаджигенов.

Лидерът на ДБ Христо Иванов обаче вреднага предупреди, че имат ангажимент към своите избиратели и кабинет с мандата на БСП няма как да бъде подкрепен от депутатите му.

“Който връчи мандата на БСП, знае предварително, че го обрича да не получи нашата подкрепа”, обърна се Иванов задочно към президента.

Ако и третият мандат не мине, Румен Радев трябва да разпусне парламента, като преди това назначи ново служебно правителство, евентуално в същия състав като това на Стефан Янев.

Тук идват сметките и различните варианти, разигравани от политици и юристи. Ако президентски и парламентарни избори трябва да са в един ден, то

повечето партии

биха искали това

да се случи през

октомври

Което означава, че на 24 август - точно след 2 седмици, парламентът трябва да бъде разпуснат, за да изберат българите два месеца по-късно - на 24 октомври, нови държавен глава и НС.

Другата възможна дата за избори две в едно е 31 октомври, което е и по-реалистично от гледна точка на завъртане на рулетката с втория и третия мандат с оптималните срокове по конституция между тях. И най-вече дава, макар и в ударно темпо,

време за

актуализация

на бюджета,

без каквато трудно ще се мине през четвъртата ковид вълна.

Възможно било разделянето поне с две седмици на изборите - например първият и вторият тур на президентските да са съответно на 24 и 31 октомври, а извънредните парламентарни на славната дата 7 ноември.

Един е преклузивният срок в тази процедура - нов държавен глава трябва да бъде избран преди 22 ноември, защото по конституция изборите за президент са най-рано три и най-късно два месеца преди датата, на която изтича мандатът на действащия, в случая на Радев - 22 януари.

Това означава, че най-отдалечените във времето президентски избори може да са на 14 ноември (1-и тур) и 21 ноември (вторият тур). Ако се върви към разделяне на двата вота и максимално изтегляне на президентските, това “заковава” парламентарните на 24 октомври и месец след това - отново пред урните/машините за президентските.

Повечето партии обаче

се притесняват

от избори три

последователни

недели,

които избирателите биха бойкотирали, ядосани и изморени от игрите на политиците. Още повече че и настоящото 46-о народно събрание бе избрано при рекордно ниска активност, и то не само заради отпускарския месец юли.

Освен това политиците не харесват ноември и декември за вот, тъй като със студено време идват и сметките за ток и отопление, което провокира естественото недоволство на избирателя.

Допълнително напрежение носи пандемичната вълна, която вече се надигна и не може с точност да се прогнозира кога ще е пикът ѝ и ще уплаши ли отново избирателите, какъвто процес бе наблюдаван на редовния вот през април.

Пламен Николов изпрати писма до парламента и до президента, че отказва да го гласуват за премиер в пленарната зала

Юристи – експерти и депутати, намериха вариант как да излязат от извънредната ситуация след отказа на Слави Трифонов в сряда да се гласува правителството на “Има такъв народ”

Сдве писма - до парламента и до президента, номинираният от “Има такъв народ” за премиер Пламен Николов обяви, че оттегля кандидатурата си. Това стана броени часове след като лидерът на партията Слави Трифонов обяви, че оттегля предложеното от него правителство и не иска то да бъде гласувано въобще.

Това създаде юридически прецедент - как може да се случи това при изпълнен мандат и подписан от президента указ, с който кандидатът за премиер е внесен в Народното събрание.

Часове наред юристи - експерти по конституционно право и депутати, обсъждаха кой е спасителният вариант, за да излязат от извънредната ситуация. За първи път в политическата ни история се случва лидерът на спечелилата изборите партия да оттегля правителството и отказва то да бъде гласувано в пленарната зала.

Държавният глава не може да изтегли своя указ от Народното събрание. Затова се очакваше решението на заплетения юридически казус да дойде именно от Пламен Николов с изпращането на писма с отказ да бъде гласуван за министър-председател до президента и парламентарната шефка Ива Митева.

Около 16,30 ч източници на “24 часа” разкриха, че в деловодството на НС има внесено писмо от Николов. В него той е написал, че оттегля кандидатурата си и не иска тя да се обсъжда и гласува в пленарната зала, както и че няма да предлага структура и състав на Министерския съвет. Така в дневния ред на парламента за сряда въобще не беше включена такава точка, както се очакваше предварително.

Същото писмо Николов е изпратил и до президента, за да се задвижи процедурата за следващия мандат, разкриха запознати.

Малко преди това от прессекретариата на държавния глава разпространиха съобщение, че “с издадения от държавния глава указ конституционната процедура по избор на министър-председател вече е в решаващата си парламентарна фаза”.

Пред БТА пък Николов заявил, че ще оттегли кандидатурата си с волеизявление в сряда. Заявил, че ще го направи по лични причини и няма юридически пречки за това.

До този ход се стигна, тъй като няма друг начин да се избегне гласуването в Народното събрание. Аргументът на юристите за отказ на Пламен Николов е имал и лично, човешко обяснение - никой не може да накара някого насила да заеме държавен пост. Но ако това не бъде направено, депутатите ще трябва да дадат гласа си за правителството на “Има такъв народ” въпреки нежеланието и отказа на Слави Трифонов.

Не е ясно още дали самата партия мандатоносител “Има такъв народ” ще приеме подобно предложение от страна на юристите в парламента. Ситуацията обаче е извънредна и се разиграва за първи път в България. В парламента във вторник са обсъждали дори непредвидена ситуация предложеното правителство да бъде подкрепено в зала въпреки нежеланието на “Има такъв народ”.

Отказвайки внасянето в дневния ред на парламента, правителството няма да бъде гласувано. Невнасянето и негласуването показва, че не е реализиран мандатът. Малко е странно. Такава хипотеза за 30 години не е имало, но очевидно и това ще видим. За мен няма спорен момент, просто мандатът не е реализиран. Това коментира конституционният съдия Константин Пенчев.

Ако в сряда не бяха получили гласове и не беше избрано правителство, щеше да има нереализиран мандат. Невнасянето на правителството за гласуване в парламента е същото, Трифонов просто се отказва от мандата, макар и по-късно, обясни Пенчев и обяви мандатът за нереализиран.

Ситуацията е невероятна, но винаги има първи път, коментира и шефът на Катедрата по конституционно право в Софийския университет проф. Пламен Киров. Той обясни, че Николов трябва да декларира писмено пред президента, че не желае да бъде премиер по лични причини, макар че “на всички ни са ясни какви са тези причини”. Никой не може да стане министър-председател въпреки волята си, обясни проф. Киров.

Тогава стои въпросът какво правим с указа на президента, защото указите са стабилни актове и не подлежат на отмяна. Но нека на този въпрос да дадат отговор правните съветници на президента, добави проф. Киров.

Другата хипотеза би била да се отиде към гласуване на кандидата за премиер. “И представяте ли си ГЕРБ, ДПС и БСП да вземат да го изберат”, коментира той. Затова Николов трябвало да оттегли декларацията, с която дава съгласие да бъде номиниран, а президентът публично трябвало да заяви, че приема първия опит за неуспешен и пристъпва към втория опит по чл. 99 от конституцията.

Машините могат да поемат и три-четири бюлетини

Автоматични секции в чужбина оскъпяват изборите

Първи тур на президентските избори, който да съвпадне с втория за годината извънреден парламентарен вот, е най-евтиният вариант за бюджета. Това разясниха пред “24 часа” изборни експерти. Ако бъде постигната такава договорка между Румен Радев и партиите (президентът насрочва вота за НС, а депутатите - за президент), това ще е първо съчетаване на тези два вида избори у нас.

Досега

единствено през

2011 г. вотът за

държавен глава

съвпадна с

местния

При избори 2 в 1 ще се спестят поне две возения на машините от склада в София до секциите и обратно, няма да се дават допълнителни пари за техническа подръжка на място. По груби сметки само логистиката и обслужването на над 10 500 машини би излязло около 8 млн. лв. на всеки тур.

Единственото леко оскъпяване би могло да дойде от написването на

софтуер за

съчетаване на

бюлетините

за парламентарен и президентски вот, но то ще е в рамките на 1-2% от стандартната цена.

Технически машините могат да поемат гласуване 2 в 1, категорични са експерти, които са участвали в обслужването им на предните два вота за тази година. Тези устройства са поръчани с опция да бъдат ползвани и на местни избори, а тогава реално в много секции в страната трябва да се заредят по 3, че и по 4 бюлетини, защото се избират кмет на община, съветници, селски кмет, районен кмет и пр.

Все пак допълнително ще бъдат дадени и пари за печатане на пълен набор бюлетини заради текстовете от Изборния кодекс, че в секциите с машини трябва да има и хартиени бюлетини за всички гласоподаватели, които се ползват при непоправим проблем с машината.

133 млн. лв. биха

излезли избори

2 в 1

според разчетите на служебното правителство. В тази сума е включено и провеждането на втори тур на вота за държавен глава, ако президент не бъде избран още на първия, и нужното за него връщане на машините до София, зареждане на нова бюлетина и повторно развозване по секциите.

Проблем е и заложеното в изборното ни законодателство автоматично разкриване на секции в чужбина, ако на преден вот в конкретно населено място зад граница са подали бюлетина над 100 души. Така например ще трябва

в късната есен

да се правят

секции в

Халкидики,

тъй като на 11 юли в тази в Никити например имаше рекордните над 1000 гласували. През октомври обаче там най-вероятно няма да има нито един българин на ваканция, предупредиха от Външно.

ГЕРБ междувременно внесоха промени в ИК, с които искат връщане на избора на хората как да гласуват - машинно или на хартия. Циркулирала и идеята президентските избори да са изцяло на машини, а парламентарните - с хартия, разказаха депутати. Според юристи в парламента обаче такава поправка в кодекса не е възможна.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>