Треньорът на златната Стойка: Сега е моментът да се откаже и да остане най-великата
Олимпийската шампионка искала да спи в залата, за да тренира, когато я карантинирали след прекратената квалификация в Лондон. Не станало заради строгите мерки. Изнесла половината си апартамент и го превърнала в зала - за да не изпусне мечтата си
Златната Стойка Кръстева, донесла историческа първа олимпийска титла за България в бокса при жените, ще сложи край на кариерата си след златната си олимпиада в Токио.
Това стана ясно от емоционално интервю на треньора й Борислав Георгиев, след спечелената титла.
Макар самата Стойка все още да не го е обявила официално, думите на треньора й значат само едно. Още повече, че Кръстева посвети именно на него спечеленото си злато - мислят и работят като златен тандем. Тоест думите на Борислав може да се приемат и като скорошни думи на Стойка...
"Доста големи спортисти и боксьори продължиха след техния пик и това им беше грешката. Мисля, че сега е нейният момент да се откаже, за да остане най-великата в историята. Няма нужда да повтаря грешката на други велики боксьори, без да цитирам имена, които са стигнали този пик, но продължават и след това ги бият на републикански първенства. Мисля, че сега тя заслужено трябва да се оттегли, да закачи ръкавиците на пирона и да се захване треньорска работа. За мен беше чест да работя със Стойка Кръстева. Тя е изключителен човек, добър и честен, което е най-важното. Това, че тя веднага ми даде медала, е всичко. Може би заради този момент си заслужаваше тази година и половина лишения", заяви Борислав Георгиев.
"Честито на цяла България, защото българският бокс не е имал златен медал от 1996 година. От Даниел Петров насам имаше доста голяма суша", каза щастливият треньор на олимпийската шампионка по бокс в категория до 51 кг. А след това направи и по-обстоен анализ на пътя на Стойка към златото, минал през 5 победи в Токио и куп перипетии в годините преди това.
Георгиев разкри любопитен факт от подготовката на Стойка Кръстева. Наложило се тя да остане под 14-дневна карантина у дома след завръщането от прекратената заради пандемията от коронавирус олимпийска квалификация в Лондон.
"През цялото това време не сме спрели да се готвим за титла. Няма да забравя, когато Стойка се върна от току-що прекратената олимпийска квалификация в Лондон. Трябваше да е 14 дни под карантина. Звънна ми по телефона. Пита дали може да остане в залата на "Локомотив" и да спи в залата, защото не се знаеше кога ще продължи квалификацията. Направихме всичко възможно тя да тренира. Не стана да се спи в залата, защото тогава мерките бяха убийствени. Но пък пренесохме половината зала в тях. Тя не спираше да тренира след Лондон. Това никой не го знае. Изпразни си половината апартамент, за да може да тренира в една стая и да поддържа форма, защото не се знаеше кога ще продължи квалификацията - дали ще е другата седмица, или другият месец. Изнесохме баланс топка, медицинска топка, различни по тежест гири, лостове, ластици... Доста неща, които биха помогнали за нейната кондиционна подготовка. Ясно е, че няма с кого да играе спаринг у тях и кой да й държи лапи, но кондиционно беше много важно и поддържахме нещата. А то се оказа, че квалификацията ще е след една година. Това малко ни обърка кога да бъдем в пика, но излизайки датата за квалификацията, си подредихме нещата правилно и мисля, че нещата се случиха. Като цяло подготовката беше изключително тежка и изпълнена с доста въпросителни с оглед на това, че датата на квалификацията постоянно се сменяше, не се знаеше дали ще има световна квалификация. В нея нямахме право на грешка", заяви Георгиев.
Треньорът на шампионката определи съперничката още на старта в Токио - виетнамката Ти Там Нгуйен, за най-трудното препятствие към титлата.
"Преди да дойдем в Токио огледахме всичките 26 опонентки. От тях бяхме набелязали 7-8, които са доста трудни и се надявахме да не ни се паднат в първия мач. За съжаление в нашия поток от тях бяха шест. Жребият ни беше изключително тежък, но не сме говорили предварително, защото е по-правилно да говорим на ринга, без гръмки интервюта, гръмки изказвания и големи надежди. Искахме да свършим работата. Тренирахме и мечтаехме само за титла.
Визирайки виетнамката, тя не играе на всички първенства, но там, където участва е супер силна. Тя има 7-8 професионални мача, бивша лекоатлетка и е изключително труден противник. Тя както играе силна напред, така играе и на контра. По-висока е, обратен гард, невероятни крака, агресивни, едно улично куче така да се каже. Просто всичко възможно най-лошо, което можеше да ти се падне. За мен тя беше най-сериозната противничка. Преодолявайки виетнамката, казах на Стойка, че ако стигнем до медалите и титлата ще бъде наша. Ние през цялото време сме се готвили за най-добрите и само и единствено за титлата. Не сме се надявали някой слаб, да се мушнем в медалите", коментира Георгиев.
За финала срещу номер едно в световната ранглиста - туркинята Чакъроглу, треньорът нямал съмнение за успеха.
"Друг на мое място не би я хвърлил във финала да се сбие, но аз бях сигурен във възможностите на Стойка, а и знаех пропуските на туркинята. Знам, че ако има пространство, тя е изключително бърза и силна, ако се разиграе и й се даде фронт на атаката започва да играе със самочувствие. Това прави впечатление на съдиите. Затова нашата работа беше да я пресираме от началото с удари в тялото и с постоянна дясна предна ръка. Гледали сме над 20 нейни мача и тя получава удари от дясната ръка. Така че, от първия гонг нашата тактика беше да използваме десни удари, сменяйки височината и пълната преса. Мисля, че взехме мача още в първия рунд, пречупихме я", заяви още той.
Според Георгиев Стойка Кръстева е най-добрата състезателка, която е тренирал.
"Стойка е изключителен човек. Тя е истинска българка и е пример за всички български спортисти, не само боксьори. С нейния непреклонен български дух и нейната борбеност. Тя никога по време на подготовката не е мрънкала, да каже: "Това ми е много." А тренировките при мен са доста тежки. Никога не е казала: "Много ми е силата, много ми е бягането, много са ми ръкавиците." На Белмекен тренирахме по пет часа на ден, тя правеше по 20 рунда бокс. И всички други колеги, ако се бяхме провалили, щяха да кажат: Боби я претренира, Боби я изразходи." Но сега вече, като свърших работата, ето, че затворих устата на всички", завърши Борислав Георгиев.